על הדרך נשלח בתחילת כל חודש, עם מאמרים בנושאים שונים, פעילויות ומבצעים מיוחדים.
ע"פ החוק החדש יש צורך בהרשמה על מנת לקבל את הדיוורים החודשיים.
להצטרפות לרשימת התפוצה לחץ כאן
כתובות המייל ישמשו למטרה זו בלבד, ולא יועברו לגורם שלישי.
להסרה מרשימת התפוצה יש ללחוץ כאן.


"הנהר משתוקק לשאתנו חופשיים, אם רק נעז להרפות. המסע הזה, ההרפתקה הזאת, הם ייעודנו האמיתי"
ריצ'ארד באך, תעתועים.


חג הפסח מוכר גם כחג החירות- חירות מעבדות, ויציאה לחופשי, וכן חירות כיכולת לקבל החלטות מתוך בחירה חופשית. חופש מעבדות, או מכפיה חיצונית, והחופש לבטא את הרצונות, ולממש אותם. אולם החופש מביא עימו גם אחריות. אחריות של האדם על עצמו, על גורלו, ועל בחירותיו. כולנו חופשיים לבחור, ועל כל אחד ואחת מאיתנו מוטלת אותה האחריות לחיינו ולבחירותינו. הרעיון עשוי להרתיע, אולם גם חוסר מימוש של אותה חירות (או "אי בחירה", עמדה שלעיתים נוח לנקוט בה), הינה בחירה שכרוכה באחריות. 


נטורופתיה
אחת הגישות המובילות בתחום הרפואה המשלימה. היא החלה במסורות העתיקות ברחבי העולם, וכיום היא מקבלת את חיזוקי המדע והמחקר המתפתח. הנטורופתיה בוחרת את אותם מזונות מרפא, תרופות טבעיות וטיפולים שהוכיחו את עצמם במשך אלפי שנים בכל קצוות העולם, ומסתמכת על ניסיון ומחקרים מדעיים. הטיפולים טבעיים, ונטולי תופעות לוואי. הגישה הנטורופתית טוענת כי לגוף היכולת לרפא את עצמו, ושיפור אורח החיים מאפשר למנוע מחלות, ולטפל במגוון מצבים רפואיים.שלום לכם!
חג הפסח מסמל את תחילת האביב, ומביא איתו לבלוב, פריחה והתחדשות. התקופה הזו, שהולכת ומתחממת, מתאימה בדיוק לנקיונות- של הבית מחמץ, ושל הגוף מרעלים. בהמשך תוכלו למצוא קישור למאמר על תהליכי ניקוי הגוף מרעלים.

אני מזמין אתכם לשלוח שאלות, בקשות, הארות, או כל תגובה אחרת, במייל חוזר, או ישירות באמצעות הכתובת-shlomi@holisti.co.il .
לתשומת ליבכם- הצטרפות לרשימת התפוצה, או הסרת כתובתכם ממנה, מתבצעת ע"י לחיצה על הקישור מימין בלבד.

שיהיה לכולנו חג פסח אביבי ושמח!

שלומי גולן, נטורופת.


כמו פרח באך:
Crab Apple- ורד הבר (תמצית מס' 11)
תמצית
מטהרת, המתאימה למצבים של תיאוב וגועל (גם עצמיים), תחושת חוסר נקיון (פנימי או חיצוני), יאוש ונטייה לעסוק בעיקר פרטים השוליים והפחות חשובים.
התמצית תורמת לתחושת הנקיון והטוהר, להשלמה עצמית, ועוזרת לראות את המציאות כפי שהיא, בפרספקטיבה הנכונה.


בריאוטיפ: ארוחות החג המשפחתיות, והתחליפים הכשרים למזון שאנו רגילים לצרוך עשויים להכביד על מערכת העיכול, וליצור אי נוחות, גזים או עצירות. הפחיתו עד כמה שניתן צריכה של מצות ומזונות כשרים אחרים במהלך ארוחות החג, והחליפו אותם בפירות וירקות, שמספקים ויטמינים ומינרלים חיוניים, ועשירים בסיבים תזונתיים, אלו משפרים את תהליכי העיכול, ותורמים לתחושת שובע ארוכה יותר.


דרך ארץ- אקולוגיההאביב והחופש מקרבים אותנו מעט יותר אל הטבע. מטיילים רבים משאירים לכלוך רב, עטיפות ושקיות ניילון בשטחים הפתוחים, שמעבר לפיזור האשפה על כל המשתמע מכך, מהווים סכנה לבעלי חיים רבים, ועלולים לגרום למוות בעקבות חנק, או בליעתם.  


ניקוי אביבי מרעלים

לפי הגישה הנטורופתית הגוף שואף לרפא את עצמו בכל עת, אולם אורח החיים המערבי מקשה עליו לעמוד במשימה. האויר המזוהם, איכות המים הירודה, חוסר בפעילות גופנית, ובעיקר התזונה קלוקלת, מערימים כולם קשיים בדרך לשמירה על הבריאות. חלק מהנתונים הסביבתיים שלנו אינו נתון לבחירתנו הישירה, אך ניקוי הגוף מרעלים באמצעות שינוי תזונתי, ובתמיכה של צמחי מרפא, יכול ליצור שינוי בהרגשה, ובמצב הפיזיולוגי.

לתהליכי ניקוי הגוף יש שמות רבים, כגון: ניקוי אביב, ניקוי כבד, ניקוי רעלים, טיהור הגוף, די- טוקס (או "דה- טוקסיפיקציה"), וניתן לבצע אותם באופנים שונים ומגוונים. עם זאת- העקרונות נותרים זהים- להפחית כמה שיותר רעלים (חומרי הדברה, תוספים כימיים, חומרים משמרים), לצרוך מזון טבעי ככל הניתן (מזון שאינו מתועש/ מעובד/ מטוגן), וצריכה של מזונות המקדמים את פינוי הרעלים (דוגמת סלק, לימון, שמן זית, עלים ירוקים) וצמחי מרפא שונים, שתורמים לפינוי הרעלים, ואף מגנים על הכבד (למשל הצמח גדילן מצוי). בד"כ המזונות המומלצים לצריכה במסגרת תכנית ניקוי הם מזונות הקלים לעיכול, וע"פ רוב אינם כוללים בשר ומוצרי חלב. חלק משיטות הניקוי דוגלות באכילה של מזון מאוד פשוט, ומציעות לצרוך אורז בלבד למשך מספר ימים (מונו- דיאט). אחרות מאפשרות להנות ממגוון המזונות שהטבע פורש בפנינו- דגנים, קטניות, אגוזים וזרעים, ירקות ופירות בצורתם הטבעית. ישנם פרוטוקולי ניקוי המתבססים על צומות רפואיים, מיצי פירות, חוקנים שונים וכד', אך אלו נחשבים לקיצוניים יותר, ומצריכים ליווי של איש מקצוע.
לקריאת המאמר המלא- לחץ כאן!