מאמרים המופיעים במאגר
 

מסכות- לא רק בפורים

חג פורים הוא חג שמח, צבעוני וססגוני, מלא תחפושות, מסכות ואיפור. הוא אמנם נחשב לחג גדול לילדים, אבל גם המבוגרים שביננו נהנים מהאפשרות להתחבר לילד הפנימי ולחגוג קצת אחרת. בחג הזה כל אחד יכול ללבוש כל תלבושת או מסכה, ולהיות מי שהוא רוצה (שכן, הבגד עושה את האדם), כמו גם לוותר על חלק מתכונות האופי המאפיינות, לפחות לזמן קצר.


ילדים קטנים משתמשים הרי בדמיון ללא הרף, ובקלות יכולים להפוך להיות הנמר הטורף, הנסיכה הקסומה שצריכה שיצילו אותה- גם מבלי ללבוש מסכה של ממש. ה"מסכה" שהם לובשים עוזרת להם להתמודד עם מצבים שהם לא מכירים, או שקשים להם להתמודדות, ובאמצעות המשחק, קל להם יותר לבחון אותם (וגם את הסביבה, ולעיתים את הגבולות שהיא מציבה להם), בזוית קצת אחרת, בתור מישהו אחר, ולהגיב אליהם.


כלל שאנחנו גדלים, אנחנו אוספים יותר ויותר מסכות. חלקן משרתות אותנו באופן קבוע, חלק במצבים מסויימים. אנחנו לובשים מסכה מול חברים בעבודה, אחרת מול הלקוחות או מול הבוס, ומחליפים אותן בלי הרף מול אנשים ברחוב, ההורים, הילדים, בני הזוג, כשאנחנו עונים לטלפון, או מתקשרים לשירות הלקוחות, כשאנחנו באירוע רב משתתפים, או עם החבר הכי טוב. הרי כששואלים אותנו לשלומינו, אנחנו בד"כ לא מפרטים מיד את כל הפרטים, אלא פשוט עונים משהו בסגנון "טוב, תודה", ומחזירים את אותה השאלה לשואל.


מסכות זה חשוב

מסכות בעצם עוזרות לנו "למדר" ולסנן את מה שצריך מהסביבה שלנו, ועוזרות לנו להתמודד עם המצבים השונים שאנחנו נקלעים אליהם. לקוח שמגיע לעסק כלשהו, לא יצפה לשמוע מהפקידה, בתגובה לשאלה מנומסת, על הדאגות של אם שבנה לא ענה לטלפון, או על הטרדות הכלכליות שמעסיקות אותה בימים אלו.

הן גם עוזרות לנו להיות מרוכזים בתפקיד שאנחנו ממלאים עכשיו. הורה שמציב גבולות, איש חינוך מול כיתה, או אפילו הנסיון להרשים בדייט הראשון.

מסכה היא גם סוג של מגן- עכשיו רואים מישהו אחר, אז אני יכול להגיד את מה שיש לי להגיד. אני יכול להעביר ביקורת קשה באמצעות הומור, או ליצור דרמה גדולה כדי להעביר מסר, ו"להתחמק" מביקורת, כי מי שמולי יתמודד עם הכעס, או הדמעות שלי. זה לא מפחית ממידת האמת שיש בהן, אבל ברמה מסויימת, ואולי לא מודעת, קיימת הבחירה להתנהל באופן מסויים.


מסכות מול עצמנו

אנשים רבים לא מכירים את עצמם לעומק, וגם  נסיונות "להוציא" מהם  מידע לגבי הרגשות שלהם, או המחשבות שלהם בנושא מסויים יעלו בתוהו. לעיתים מדובר פשוט בשמירה קנאית על הפרטיות או על המחשבות, אך לעיתים מדובר במסכה שהאדם שם על עצמו, והוא לא תמיד מצליח לראות דרכה.


טיפול בפרחי באך

בטיפול בפרחי באך יש לכל תמצית את ה"טיפוס"  שעומד מאחוריה, ולו היא תתאים ביותר. לכל אחד ואחת יש יותר מתמצית אחת שמתאימה, והן נבחרות לאחר שיחה עם המטפל, שיוצר את התמצית שהכי תתאים לאותו האדם, ותוביל אותו לאיזון שמתאים לו, ומכאן שהתוצאת הטיפול תהיה אחרת בין אדם לאדם, ותשמר את הייחוד שלו.

תמצית האגרימוני- אבגר

טיפוס ה"מסכה" הוא אדם שמח, עם חוש הומור שכיף להיות בחברתו, ויכול להחשב ל"חיית מסיבות". אולם הוא אינו משתף בצרותיו או דאגותיו, או בכלל ברגשותיו, ומפחד שלא יקבלו אותו כפי שהוא, ולכן יש נטייה לנסות לרצות את הסביבה ולהיות כובש מצחיק ומקסים. כשהטיפוס זה ישאל לשלומו, התשובה לא תהיה "בסדר", אלא מצויין!

גם חבריו הקרובים לא ידעו מה עובר עליו, ואל המסיבות, האלכוהול, ואף הסמים הוא נמלט מתוך השקט שמציף את הפחדים והחששות שלו.

תמצית האגרימוני יוצרת הרמוניה, ופרספקטיבה שבה אפשר להסתכל על המציאות כפי שהיא, ולהתמודד עם הקשיים. היא עוזרת להסיר את המסכה, לשתף את הסביבה, ליצור הרמוניה, אופטימיות וחוש הומור בריא.


שיהיה לכולנו חג פורים שמח, ושנזכור להסיר את המסכות שכבר לא משרתות אותנו!

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 19/03/2011
 
 

תזונה נבונה וטיפוח בריא

 כמו כל תאי הגוף והרקמות, מושפעים מהתזונה גם תאי העור, והמראה הכללי שלנו. התזונה ידועה כמשפיעה על הבריאות, וכמרכיב חשוב באורח החיים, אולם היא משפיעה לא פחות על המראה שלנו, ועל ההרגשה.
"You are what You eat" היא קלישאה מוכרת, הטומנת בחובה את הבסיס לתזונה הטבעית. כולנו מכירים את ההשוואה של הגוף למנוע, כשברור שלא נוסיף דלק שלא מתאים לאותו המנוע, ומצד שני- אנו מרגישים די בנוח לאכול מזון שלא מתאים לנו, למרות הקושי שלנו עם התוצאות, והמחירים שאנו משלמים על אותם "חטאים".

 
לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 08/11/2010
 
 

ניקוי רעלים לקראת האביב

עם בוא החורף, כמו חלק מהעצים, גם אנחנו נכנסים לשלכת, וזה הזמן להתעורר משנת החורף ולהתחדש. למרות שהימים מתארכים, הטמפרטורות עולות והאביב מתחיל להפציע, ההתכנסות שגזרה עלינו אפרוריותו של החורף עדיין מורגשת. היא עוטפת ומחכה לשמש הקייצית שתחמם ותרכך, ותפשוט מעלינו את הקליפות הישנות.
תקופת האביב מתאפיינת בהתעוררות ובצמיחה. מזג האויר כבר אינו קר כשהיה בעונת החורף, אך עדיין לא חם מדי, ויש תחושה של שינוי באויר. בדומה להתחדשות האביבית המתרחשת בטבע, נקיון הפסח המסורתי מטהר ומחדש את הבית ואת האנרגיות שבו. אין פלא, אם כך, שהרפואה הטבעית רואה בעונה זו של השנה זמן אידיאלי גם לניקוי הגוף.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 02/04/2009
 
 

החורף מגיע, ואותו מלוות גם המחלות השונות המאפיינות אותו. אמצעי הפרסום השונים כבר מלאים במגוון רחב של תרופות לכל דורש, בצורות וטעמים שונים, ואילו קופות החולים מצידן ממליצות על חיסונים לשפעת לכלל האוכלוסיה.
הנטורופתיה מציעה נקודת מבט קצת שונה על החולי, וגישה אחרת לטיפול במחלות אלה. למעשה, המחלות, או הגורמים להן, כגון וירוסים וחיידקים, מקבלים חשיבות משנית כאשר מסתכלים על החולה.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 20/12/2008
 
 

HORNBEAM- אלה לבנה (תמצית מס' 17)

תמצית המתאימה למצבים של קושי להתחיל, עייפות (בעיקר נפשית), דאגה, ו"תסמונת יום א'" (קושי להתחיל את השבוע). פחד מתשישות שתבוא בעקבות עשייה. תחושה של עייפות שמלווה את האדם, חוסר חשק, וקושי להתמודד עם הדברים שצריך לעשות. למרות זאת, עם העשייה, נעלמת התחושה הזו.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 29/09/2008
 
 

רימון

הפרי האדום המיוחד, המסמל יותר מכל את ראש השנה, ומזוהה עם ערב החג לפחות כמו התפוח המסורתי בדבש.
המסורת מספרת שלרימון תרי"ג גרעינים: 613, כמספר המצוות, הוא אחד משבעת המינים, ומברכים עליו "שירבו זכויותינו כרימון"
על פי הרפואה הסינית, פירות אדומים נחשבים לבוני דם, ואכן ידוע לכל כי הרימון עשיר בברזל, ובנוגדי חמצון (פוליפנול, אנוציאנין), התורמים לפינוי רעלים, מניעת הזדקנות (אנטי אייג'ינג) ולכל מערכות הגוף, ובעיקר למערכת הדם- בשמירתם על הלב וכלי הדם (טרשת עורקים, יתר לחץ דם), ועל הכולסטרול שבדם (LDL- הכולסטרול ה"רע") מהתחמצנות, וברפואה העממית הוא נחשב למסייע בהגנה מפני התקפי לב, אירועים מוחיים ומחלות שונות, וניתן להשתמש בו לטיפול בדלקות מפרקים, טחורים, גזים, בצקות, פצעים וכוויות.
לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 28/09/2008
 
 

תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה

בראש השנה חוגגים את בריאת העולם, ואת תחילת השנה העברית- המעבר משנה אחת לבאה אחריה, ונהוג לברך בו "תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה". בברכה זו אנו מקווים להשאיר מאחורינו את הקללות של השנה החולפת, ולהתחיל שנה טובה ומתוקה. אולם התהליך מעט ארוך יותר, ומראש השנה ועד יום כיפור חלים גם עשרת ימי התשובה, שזהו זמן לערוך חשבון נפש, וגם לבקש סליחה ומחילה, ולהתיר נדרים.
זהו תהליך מעניין של התבוננות ושינוי, במהלכו אנחנו בוחרים מה להשאיר מאחור, ומה לקחת איתנו להמשך הדרך או להוסיף לדרך הזו.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 26/09/2008
 
 

ויטמין E (אלפא טוקופרול)

 
ממשפחת הטוקופרולים. הנגזרת הפעילה היא אלפא טוקופרול. המקור הטבעי הוא די-‏אלפא-טוקופרול, והנגזרת הסינטטית (הפחות יעילה) נקראת די-אל-אלפא-טוקופרול.‏ ויטמין ‏E‏ הינו הויטמין העיקרי הפועל כנגד האוקסידנטים החופשיים למניעת נזק חמצוני.‏

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 06/08/2008
 
 

מנטה-Menta Piperita- Peppermint

 

צמח מוכר ונפוץ. ישנם סוגים שונים ורבים, הגדלים, ע"פ רוב בקרבת נחלים. נוח לגידול, ומוכר גם כתה, וכתבלין למאכלים רבים.
בשימושים הרפואיים ידועה כמועילה למערכת העיכול- טובה לכאבי בטן, סופחת גזים, ממריצה עיכול-מעודדת הפרשה של מיצי עיכול, טובה במצבים של הקאות ובחילות, גם לנסיעות ובחילות הריון. משמשת כחלק מפורמולות לטיפול במחלות מעי דלקתיות כגון IBS, קוליטיס וקרוהן, ויעילה במיוחד במצבי חום והתקררויות (מעוררת הזעה).

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 06/08/2008
 
 

ויטמין C ‏(חומצה אסקורבית- Ascorbic Acid)

 

אנטי אוקסידנט (נוגד חמצון), התורם לחיזוק מערכת חיסון, מניעת סרטן קיבה, חשוב לבריאות העצמות ולגמישות כלי הדם ורקמות חיבור, לריפוי פצעים ומניעת קטראקט. מפחית רמות היסטמין (המופרש בתגובה אלרגית), מנטרל חומרים רעילים שונים, ע"י פעילות בכבד ובהפרשת המרה, ווכן עוזר לספיגת ברזל וסידן במעי.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 06/07/2008
 
 

צמחי מרפא- מרווה רפואית

 

בלעז- Salvia officinalis - sage

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 06/07/2008
 
 

נשים וגיל המעבר (פרה מנפאוזה)

 

מנופאוזה מוגדרת כסוף הביוץ, והפסקת הוסת. שינויים רבים כל כך- פיזיים ונפשיים- מלווים את גיל המעבר, ומערימים קשיים על נשים רבות. אף על פי כן, ניתן להקל על התסמינים, ולעבור את גיל המעבר בשלום.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 06/07/2008
 
 

שיער- צמיחה, נשירה ותזונה

 

צמיחת השיער, כמו גם בריאותו, מושפעת מאוד מרכיבי התזונה הקיימים בגוף, ותורמים לבנייתו. ניתן להשפיע על בריאות השיער באמצעות התזונה, ולמתן תופעות כמו נשירה. עם זאת חשוב מאוד לאבחן את מקור הבעיה, על מנת להתאים את הטיפול הנכון ביותר, ולהמנע מנטילה מיותרת של תוספים.
תכשירים חיצוניים לשיפור מראה השיער לא תמיד מועילים לצמיחת השיער, ואף עשויים לגרום להחלשות הזקיקים, ולהגברת הנשירה. חשוב לציין כי באופן טבעי ישנה צמיחה מתמידה של שיער, במקביל לנשירה, ולכן יש לאבחן אצל רופא עור שאכן מדובר בנשירה בעייתית, ולא בתהליך טבעי של הגוף (או כתוצאה מתלישה באופנים שונים)

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 01/06/2008
 
 

צמחי מרפא- דקל ננסי

 

בלעז- ‏Saw Palmetto - Seronoa Repens

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 01/06/2008
 
 

מזון- זרעי פשתן FLAX SEEDS

 

אותם זרעים קטנים וחומים, המוכרים בעיקר כתוספת ללחם דגנים, בעלי יתרונות תזונתיים רבים, ביחסם לגודלם ולשימוש שניתן לעשות בהם.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 01/06/2008
 
 

מינרלים- אבץ

 

מינרל חשוב להפעלת יותר מ-60 אינזימים שונים בגוף, אחראי להתחלקות תאים, ולריריות. תורם מאוד למערכת החיסונית, ולחילוף חומרים הקשור לויטמין A, וחומצות שומן מסוג אומגה 6.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 01/06/2008
 
 

התמודדות עם עצירות

 

גוף האדם הוא מכונה הפועלת היטב- כל זמן שמספקים את צרכיה. כשפעילות של איבר כלשהו יוצאת מאיזון, הוא משפיע על איברים נוספים, ותהליכים שונים בגוף- גם אם לעיתים נראה שאין קשר ישיר בינהם.
עצירות היא דוגמא טובה לחוליה בשרשרת כזו. ישנם גורמים רבים המשפיעים על העצירות, והיא יכולה להשפיע על מערכות נוספות בגוף.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 28/04/2008
 
 

הכנות (הגוף) לחג הפסח

 

לאחר קריאת ההגדה של פסח, עם תחילת הארוחה, יורד המתח שמלווה את ההכנות לחג, אך בשלב זה בקרב אנשים רבים, הגוף מתחיל להתריע על כבדות, המלווה עד סוף החג, ואף לאחריו.
ההכנות האחרונות בערב החג- קניות, בישולים או ניקיונות אחרונים, משנות את השגרה היומית, ובכלל זה גם את סדר ארוחות. לעיתים כחלק מהחישובים הקלוריים- על ארוחת הצהריים כדי לפצות על החריגות בארוחת החג, והקינוחים המפתים שבסופה.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 17/04/2008
 
 

צום יום כיפור

 

הארוחה המפסקת מסמלת את תחילתו של הצום, אולם כדאי להתחיל ולהכין את הגוף כבר בימים שלפני.
טיפים לצום קל יותר.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 19/09/2007
 
 

דרך האכילה- לא רק איכות המזון קובעת (חלק שלישי)

 

בקיבה מופרשים חומצות הקיבה, תוך פעולת העירבול המתרחשת באמצעות שרירי הקיבה. מזון המכיל סיבים תזונתיים או שומן ישאר זמן ארוך יותר בקיבה, לעומת מזון המורכב מסוכר פשוט , כגון אורז לבן או פרי, זאת משום שקשה יותר לגוף לפרק מולקולות אלה. מזון שנלעס היטב יתפרק טוב יותר, לעומת מזון שנבלע בחתיכות גדולות.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 09/09/2007
 
 

קצת על איכות הסביבה

 

"בשעה שברא הקב"ה את אדם הראשון נטלו והחזירו על כל אילני גן עדן ואמר לו: ראה מעשי כמה נאים ומשובחין הן, וכל מה שבראתי בשבילך בראתי, תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם קלקלת, אין מי שיתקן אחריך".

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 01/08/2007
 
 

הסיפור המסורתי של הרייקי (המשך)

 

במשך עשרים הימים הראשונים דבר לא ארע. ביום העשרים ואחת אוסואי התעורר כהרגלו לפני עלות השחר, וזרק את האבן האחרונה. בחשכת הבוקר ערך מדיטציה, ביודעו שזו הפעם האחרונה.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 20/06/2007
 
 

הסיפור המסורתי של הרייקי

 

ישנן מספר גרסאות לסיפור המסורתי, אך כולן דומות בעיקרן. עם זאת, ישנם מאמרים המספרים כי העובדות הקיימות מספרות סיפור שונה מזה.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 11/06/2007
 
 

דרך האכילה- לא רק איכות המזון קובעת (המשך)

 

כן,אמא צדקה. אנחנו אוכלים עם העיניים. האופן שבו האוכל מוגש, הצבעים שלו, והריח שעולה ממנו, גורמים לגוף להתכונן לעיכול המזון. בלוטות הרוק מתחילות לפעול, ומיצי העיכול מופרשים כדי לחטא את המזון ולפרק אותו.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 10/06/2007
 
 

דרך האכילה- לא רק איכות המזון קובעת

 

לרמת החשיבות של תזונה טבעית ובריאה כבר נחשפנו פעמים רבות, כמו גם ליתרונות שלה בריפוי ומניעה של מחלות שונות והפרעות תפקוד, עזרתה לשמירה על הבריאות, ושיפור ההרגשה הטובה ואיכות החיים.
אולם נראה שהמודעות לדרך שבה אנו אוכלים הולכת וקטנה עם הזמן, למרות החשיבות הרבה שלה, והשפעתה על תהליכי העיכול.

לעיון במאמר המלא    עודכן בתאריך 03/06/2007
 
 
 
נטורופתיה   |   רייקי   |   רפלקסולוגיה   |   פרחי באך   |   עיסוי   |   כל המאמרים